سوالات رایج در رابطه با کاشی و سرامیک قسمت سوم

وبسایت باکس  ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
سوالات رایج در رابطه با کاشی و سرامیک قسمت سوم
هر آنچه می خواهید راجع به کاشی و سرامیک بدانید را در این سری مقالات جست و جو کنید

پالت چیست؟

تخته چوبی است که کارتن بسته بندی شده کاشی ها روی آن چیده  می شوند  و قابل حمل هستند و مانند سینی بزرگ عمل خواهند کرد. می توانند چوبی، پلاستیکی  یا فلزی باشند.

  پین هول (سوراخ سوزنی) چیست:

از عیوب مرسوم در سطح لعاب است اگر در نور روی  سطح لعاب دقت کنید متوجه این نقاط ریز خواهید شد. هرچه این نقاط کمتر باشند کیفیت محصول بالاتر خواهد بود.

شرینک چیست (shrink):

بسته بندی کارتن مقوایی با نایلون که علاوه بر تسمه میتواند در بهبود بسته بندی مفید باشند علاوه بر آن  امکان جابجایی و سلامت بیشتر و جلوگیری از شکست و روی هم گذاشتن بسته ها را در بلند مدت فراهم خواهد کرد.

  چه کنیم که فضاها بزرگتر به نظر بیایند؟

با استفاده از رنگ های روشن میتوان فضا را بزرگتر به چشم بیاوریم. همچنین در فضاهایی که امکان استفاده از سایزهای بزرگ مهیا باشد این مساله به بزرگتر شدن فضا در منظر بیننده کمک خواهد کرد.

اما در محیط های سرویس بهداشتی به علت نیاز به وجود شیب جهت آب رو بودن کف استفاده از سایزهای کوچک و مربعی که شیب بندی را تسهیل کنند مرسوم بوده  و هستند.

استفاده از کاشی های بزرگ در مکان های با فضای کوچک توصیه نمیشود و بهتر است انتخاب سایز بر اساس اندازه محیط باشد.

فضای کوچک  

  از بوردر و گل چگونه استفاده کنیم؟

استفاده از بوردر و حاشیه برای کاشی کا ری بسیار در افزایش جلوه بصری کار موثر است و با اجرای حاشیه در بین طرح هایی که از دو رنگبندی یک طرح در محیط استفاده میشود، میتوان جلوه زیبایی به محیط بخشید. در صورتی که فقط قسمتی از دیوار را میخواهید کاشی کاری کنید نیز توصیه میشود که در قسمت فوقانی کار برای جداسازی دیوار کاشی شده و کاشی نشده از کاشی حاشیه استفاده نمود.

وقتی که دو رنگ بندی تیره و روشن یک طرح را برای اجرای کار انتخاب میکنیم، نسبتی که برای رنگ های روشن و تیره در نظر میگیریم  اهمیت دارد. این بدین معنی است که با اجرای تعداد ردیف کمتر از رنگ های تیره شاهد ایجاد فضای بازتر و بزرگتر خواهیم بود و این مورد به خصوص اگر فضای کاشی کاری شده کوچک بوده اهمیت بیشتر می یابد.

 کاشی دکوری

دکور زنده:

 امروزه در اغلب فروشگاه های معتبر کاشی، دکورهای زنده انواع کاشی وجود دارد و نیاز نیست که شما با دیدن نمونه کاشی محیطی را که میخواهید کاشی کاری کنید تجسم نمایید. هم چنین بسیاری از فروشگاه ها با ارایه تصویر سه بعدی از طرح های اجرا شده شما را میتوانند در انتخاب صحیح و مطابق سلیقه تان یاری کنند.

دکور زنده کاشی  

 

   موزاییک چیست؟

موزاییک مخلوط ماسه و سیمان است که با فشار زیاد به یکدیگرچسبیده اند. امکان عملیات برش در آنها وجود ندارد و ساب زدن آنها محدود و به سختی امکان پذیر است.

 

سنگ مصنوعی چیست؟

این مواد از ترکیب سیمان سفید با خرده سنگ های آذرین و سخت با فشار بسیار زیاد (بیش از 500 تن بر سانتیمتر مربع) با تزریق آب سخت میشوند و پس از آن با سیستم پولیش سطح صاف و صیقلی خواهند داشت.

پخت سوم چیست؟

پخت سوم چاپ دستی یا نیمه مکانیزه و دکوری است که با تجهیزات مرتبط بر روی محصول تمام شده اعمال میشوند و مجدداً حرارت بالا میبینند. معمولاً پخت سوم ها بصورت تک گل  و دکوری استفاده میشوند و یا بصورت انواع بوردر.

 

چسب کاشی چیست؟

اخیراً توصیه میشود که در نصب از چسب های کاشی بهره گرفته شوند. علت آن اتصال مناسب تر و تمیز بودن و بند کشی بهتر است. بویژه کارایی آنها در پرسلان و گرانیت به مراتب بهتر از سیمان بوده است. چسب ها انواع  دارند، پایه های غیر روغنی بهتر هستند بویژه انواع  با کیفیت چون ضریب کشسانی و انبساط رطوبتی کنترل شده ای را دارا هستند.

نصب کاشی  

 

برای جلوگیری از ترک های ریزی که در مجاورت مصالح یا تنش های ساختمان در دیوار ها رخ میدهند چه باید کرد؟

بهتر است از زیر کار در مجاورت ستون  و یا لوله حتماً از رابیز یا از سیمان تیپ 2 استفاده کرد.

  برای اتصال بهتر محصولات دیواری روی بلوکهای سبک و متخلخل چه باید کرد؟

بهتر است ابتدا مدتی در درون تشت آب قرار گیرند همچنین روی سطح اتصال با اب مرطوب شوند.

بهترین روش زیر سازی برای نصب کاشی چیست؟

بهترین زیر سازی توسط دوغاب سیمان سفید و پودر سنگ صورت میگیرد.

برای پاک کردن اثر فلز روی سطح لعاب  چه باید کرد؟

بهتر است با سفید کننده جرم گیر ها یا تینر فوری 10،000  استفاده شود.

نشانه گذاری مقاومت شیمیایی روی بسته بندی ها چیست؟

این علامت استاندارد نشان از مقاومت  در برابر لکه گذاری  کاشی ها ( اعم از لعابدار و بی لعاب) در برابر اسیدها بازها ، شوینده ها ی  خانگی، استخر ها، چای ، قهوه، روغن زیتون است که با درجه A و B  نشان داده میشوند.

چه محصولاتی برای نقاط پر تردد توصیه می گردد:

کلاس سایش حداقل 3 از بین محصولات پرسلانی یا گرانیتی (تکنیکال)

تستهای استاندارد 25 ایران چیست؟

مجموعه روشهای آزمایشی است که میتواند جذب آب، مقاومت به شکست، ترک، سایش سطح  و عمق، شوک حرارتی، انبساط رطوبتی، انبساط حرارتی، یخ زدگی، تفاوت  و تمایز رنگی جزئی، میزان لغزندگی، مقاومت شیمیایی، کیفیت سطح و تاب  و ابعاد را محاسبه و دسته بندی نماید.

چرا در محصولات دو پخت دیوار تاب تحدب در نظر گرفته میشود؟

چون در هنگام نصب ضریب انبساط سیمان تاب تحدب را متعادل خواهد کرد این تاب حتی در درجه یک ها هم میتواند وجود داشته باشد اما بهتر است تخت یا با حداقل تاب باشند.

آیا از سرامیک ها در فضاهای خارجی میتوان استفاده کرد؟

نوع پرسلانی  و گرانیتی با تخلخل صفر یا زیر 0.5% امکان پذیر است زیرا نه یخ زدگی خواهد داشت و نه ترک حاصل از انبساط . همچنین استحکام بالای آنها می تواند با این کاربرد مناسبت داشته باشد. فقط بایستی در نصب آن دقت شود و یا بصورت خشک (پیچ و مهره و  پایه) و یا با چسب های بسیار قوی و تقویتی)

 

کاشی حیاط

نصب کاشی در نواحی مختلف  با درجه بندی  PEL (معیار مقاومت به سایش با دستگاه مخصوص)

 مقایسه مقاومت کاشی

سطح روستیک چیست؟

محصولاتی با سطوح برجسته و نا منظم را روستیک  می نامند.

کاشی روستیک  

 

 

سرامیک مینیاتوری چسیت؟

محصولات با سایز های کوچک 2.5*2.5 تا 10*10 را مینیاتوری می گویند که معمولاً در سونا ، استخرها ، دکورها و محیط های بهداشتی کاربرد دارند.

چه تمیز کننده ای مناسب است؟

بهتر است برای پاک کردن سطح کاشی از شویده های غیر اسیدی و غیر بازی ( یعنی PH~7) خنثی استفاده کرد.

پرده رنگی یا تونالیته یا شید رنگی چیست؟

به علت محدودیت های تولید در بسیاری موارد سری های تولیدی با هم اندکی تفاوت پرده رنگی دارند، توصیه میشود که از هم  Tonality ها برای کاربرد در کنار هم استفاده شود.

چه سبکهایی از طرح وجود دارد؟

1)         سنگ (انواع)

2)         چوب

3)         بافت

4)         هندسی

5)         کلاسیک

6)         سیمان

7)         متفرقه

8)         تلفیقی ( مثلاً چوب سیمان، سنگ چوب و...)

 

 کاشی ضد اسید چیست؟

در محیط هایی مانند آزمایشگاه و محیط های صنعتی که در مجاورت مواد شیمیایی هستند بهترین گزینه سرامیکهای ضد اسید هستند که مقاومتی بیش از هر کفپوش دیگری نسبت به مواد شیمیایی اسیدی یا بازی دارا هستند.

کاشی ضد اسید

۸۹۳

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

ارتباط با ما

______________

آدرس:تهران،ونک،خیابان شیرازجنوبی،خیابان گرمسار غربی،پلاک 6،طبقه اول

تلفن بانک اطلاعات کاشی و سرامیک (باکس) :  88601988 - 021

ایمیل : Info@baaax.ir

اطلاعات تماس انجمن صنفی کاشی و سرامیک :

تلفن : 02188214264
ایمیل: info@ircps.ir